Modern Yunanca Dilbilgisi

Nisan 24, 2017
Modern Yunanca Dilbilgisi

Bu çalışma, Modern Yunanca dilbilgisi üzerinedir. Ülkemizde Yunanca dilbilgisi üzerine az sayıda yayın bulunmaktadır. Bu yayınların içerdiği önemli bazı yanlışlıklar, eksik bilgi, ayrıca akademik olarak kaynak yetersizliği böyle bir yayının hazırlanmasında etken olmuştur. Çünkü Modern Yunanca, özellikle son otuz beş yıl içinde bugünkü haline ulaşmış olsa da, aslında üç bin yıllık dil ve dilbilgisi geleneğine sahip bir dildir ve bu dili öğrenmedeki bazı zorluklar da buradan kaynaklanmaktadır.

Çalışmamız için kaynak olarak “Ta nea ellinika ya ksenus” Selanik 1990 adlı yayın esas alınmıştır. Söz konusu çalışma, önsözünde de kısaca belirtildiği gibi Çağdaş Yunanca Çalışmaları Enstitüsü’nün bünyesi altında dönemin bir grup değerli akademisyeni tarafından hazırlanmıştır.

Biz ise bu çalışmayı esas alırken, bu dili öğrenmek isteyen Türk okurunun daha net anlayabileceği, kendi başına da çalışabileceği şekilde yalın ifadelerle, tamamlayıcı bilgiler, örnek yapılar, ayrıca öğretici ve uygulama amaçlı çeşitli edebi metinlerle daha yararlı olmaya çalıştık.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir