Merhaba Rumeli

Mayıs 19, 2017
Merhaba Rumeli

Atatürk sadece Türkiye’de yaşayan halkımızla ilgilenmiş, dünyanın neresinde bir Türk veya kendini Türk hisseden varsa oraya yönelmiş ve bir bağ kurmuştur. Bu nedenle Doğu Türkistan’dan Adriyatik kıyılarına kadar her bir Türk’ün ve kendini Türk hissedenin yüreğinde sevgisi vardır.

Türk dünyası’nda Atatürk’ü tanımlayan adlardan biri de “Sarı Paşa”dır. Türkiye’den kalkıp Türk Dünyasının her hangi bir köşesine gidenlere, onları karşılayanlar zaman zaman “Sarı Paşa’nın Çocukları” diye seslenmişlerdir. Bu söz benim çok hoşuma gider ve benim için “Sarı Paşa’nın Çocuğu” olarak nitelendirilmek bir övünç sebebidir.

Ancak artık görüyorum ki; artık sadece Türkiye’de yaşayan Türk halkı değil, dünyanın neresinde olursa olsun “Ne Mutlu Türküm Diyene” anlayışında yaşayan herkes Sarı Paşa’nın çocukları olmuştur.

Balkan ülkeleri dediğimiz Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Romanya, Sancak, Bosna Hersek gibi ülkelerde yaşayan Türk ya da Türk olarak adlandırılmaktan gurur duyanlar da Sarı Paşa’nın çocuğu olmakla övünüyor. Ne Mutlu onlara…

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir