Ayraç Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi Sayı:16 Yıl: Şubat 2011

Mayıs 9, 2017
Ayraç Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi Sayı:16 Yıl: Şubat 2011

Ayraç 16’da Neler Var?
Numan Konaklı Cürcanî’nin Sözdizim ve Anlambilim kitabı üzerine, Yunus Emre Tozal geçtiğimiz yıl 22 Şubat’ta aramızdan ayrılan Turgut Cansever kitapları ve İslam mimarisi üzerine yazdı. Aydın Hız 14. sayımızdaki görmek dosyasıyla alakalı olarak, Canetti ve Saramago okumalarında “Görmek ve Körlük” metaforlarını karşılaştırırken, Mukadder Erkan kapak muhtevamızı belirleyen “Osmanlı Felsefe Çalışmaları” başlığı altında, Hoca Tahsin, Beşir Fuad ve Halil Nimetullah gibi isimlerin çalışmalarını değerlendiriyor. Melike Günyüz “Madonna’dan Çocuklara Ahlaki Öğütler” yazısıyla çocuk edebiyatı yazılarına devam ediyor.

Bu sayımızın söyleşisi yazarımız Feridun Andaç ile Erzurum kitabı üzerine… İsmail Bingöl’ün hazırladığı söyleşi, Erzurum kenti özelinden, Dostoyevski’nin Petersburg’una, Kafka’nın Prag’ına kadar geniş bir çerçevede şehrin insanla bağı üzerine… Ahmet Bozkurt’un “Gelenek ve Modernizmin Aporia’ları” başlıklı yazısı, Mürvet Sarıyıldız’ın “Kadın, Şiirde; Şair Olarak Neden Yok?” yazısı ve Suzan Nur Başarslan’ın “Emma’dan Bihruz’a… Bovarizmden Sendroma” başlıklı yazısı bu sayının dikkat çekici yazıları. Enver Gülşen Sadık Yalsızuçanlar’ın “Gezgin” kitabını, Yusuf Yavuzyılmaz Mustafa Armağan’ın “İnsan Yüzlü Şehirler” kitabını irdeliyor.

Himmet Uç Henri Troyat’ın Lev Tolstoy biyografi kitabını, Ekrem Sakar Ahmet Atilla Şentürk’ün “Osmanlı Şiiri Antolojisi” kitabını, Sefa Şengül Fatih Uraz’ın “Adamın Abdalı Kaleci Olur” kitabını yazdı. Selçuk Küpçük Kapanmış Dergiler Antolojisi’ne Şiir Atı” dergisini eklerken, “Çocuk Kitaplığı” ve “Ayraç Kültür Sanat” bölümleri de meraklıları bekliyor.
Bir sonraki sayımızda görüşmek dileklerimizle,
İyi okumalar dileriz…

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir