Ahilik
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

Ahî birlikleri Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında yüzyıllarca çok önemli rol oynamıştır. Geçmişten bugüne ışık tutan ahî Birliklerinin bütün yönleri ile incelendiğini söylemek çok zor, hatta imkânsızdır. Bugün; tarihçilerin, edebiyatçıların, ekonomistlerin ve diğer alan uzmanlarının Türk-İslam medeniyetinin kuruluş yıllarını incelemeleri ve kendi alanları ile ilgili bilgilere ulaşmalarının bugün zaruret hâline geldiğini düşünüyorum. Ulaşılan bu bilgiler bugüne ve geleceğe ışık tutacaktır. Milletin geçmişi hafızasıdır. Geçmişten alabileceğimiz dersler, yakalayabileceğimiz ipuçları geleceğimizi daha iyi, daha sağlam, daha güçlü olarak inşa edebilme imkânını bize sağlayacaktır. Geçmişimiz bugünün ve yarının ihtiyacının cevap modelleri üretmemizde bize rehber olacak bir hazinedir.

Kayıp Sicil – Erdoğan’ın Çalınan Dosyası
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

Tarih: 27 Aralık 2012.İki yıl sonra evimde uyandım sabaha.Kütüphaneye girdim; polisler darmadağın etmişti.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yazılmış kitapları bir araya getiriyordum;kitaplar tamamdı; ama ayrıca bir defter ile bir dosya olacaktı.Aradım… Aradım…Yok… Bulamadım.İyi biliyorum, dosyanın üzerine “Erdoğan’ın Sicili” yazmıştım.Bulmalıydım; benim için çok önemliydi; bunca yılın emeği vardı.Gözüm gibi koruyordum.Evin her yerine baktım. Bulamadım.Dosya ve defter kayıptı…Sonra anladım; dosyayı ve o defteri evden biri/birileri çaldı!Peki…Hırsız kimdi… Niye çalmıştı?Bilgileri- belgeleri ileride Erdoğan’a karşı kullanmak için alıp götürdüler dosyayı.17 Aralık Operasyonu başlayınca, bekledim; “bakalım bizim dosya ve defterden de bilgiler ortaya serilecek mi” diye!Cemaat/paralel yapı, o bilgileri Cumhurbaşkanlığı seçiminde mi kullanacaktı?“Çıkmasını hiç bekleme, otur yaz” dedim.“Kayıp Sicil/ Erdoğan’ın Çalınan Dosyası” kitabı böyle ortaya çıktı.Soner YalçınMayıs-2014

Kafka ve Kafka
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

Bencekitap, tiyatro dizisine “Kafka ve Kafka” ile başlıyor… Slovak oyun yazarı Milan Richter’in Kafka’nın hayatının son dönemlerinden esinlenerek yazdığı, “Kafka’nın Cennet Cehennemi” ve “Kafka’nın İkinci Hayatı” isimli iki oyundan oluşan Kafka ve Kafka isimli kitap Mayıs ayında Bencekitap’tan çıkıyor, Slovak yazarlara çeviri desteği sunan SLOLIA ile işbirliği içerisinde hazırlanan kitabın çevirmeni Mesut Şenol. Kafka’nın bizzat karakter olarak yer aldığı oyunlarda, Kafka’nın değişik dönemlerde yazdığı tüm eserlerinden sesler yükseliyor. Yüksek ateşi, tükenmeyen öksürük nöbetleri, aşkları, aforizmaları, günlükleri ve mektuplarıyla, Kafka’nın hayatının son dönemini tüm sevgilileri eşliğinde bir oyuna çevirmiş Milan Richter; kederli, oyunsu bir o kadar da, gerçek bir oyuna.

Kuz Dönemeci
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

Kuz Dönemeci bir dönem romanı… 27 Mayıs 1960’tan başlayıp günümüze doğru üç darbeyi içine alan bir zaman dilimine oturmakta… Bu süreçte yaşayan üç kuşağın devrin olaylarından etkilenmesi ele alınmış ve tarihle toplum birlikte yoğrulmuş. Romanın iki ekseni var: eksenlerden birinde İstanbul’da yaşayan Halide’nin, Lale’nin ve Lale’nin çocukluk arkadaşı Bedia’nın trajik, hüzünlü hayatları anlatılmakta, diğerinde ise Uluköy’de yaşayan Satı’nın kızları için köyün değişmez törelerine başkaldırılışının öyküsü yer almakta… Bir süre sonra iki eksen bir şekilde kesişerek bu farklı sosyal yapıdaki kişilerin hayatları İstanbul’da birlikte devam ediyor. Roman, kahramanlarının gizlerine, aşklarına ve yaşam savaşlarına ait düğümler sonuçta çözülüyor. Kimi mutlu sonla, kimi derin bir acıyla… Fakat hepsi de hayatlarının karanlık bölümü olan “kuz dönemeci”nden geçmek zorunda kalıyorlar. Bu dünyaya gelmeyi onlar istemediler… İyi, kötü, güzel, çirkin huylarını kendileri seçmediler… Doğar doğmaz bir yol buldular önlerinde yürüdüler… Yol kimileri için kısaydı, kimileri için uzun, ama hepsi de “kuz dönemeci”nden geçtiler…

Ejderha Tehlikesi Nasıl Savuşturulur Korkunç Gıcık III.Hıçkıdık
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

İngiliz yazar ve illüstratör Cressida Cowell’ın, çocukluğunda dinlediği Viking hikâyelerinden esinlenerek yarattığı çağdaş komedi dizisi “Hıçkıdık”, heyecan dolu beşinci kitabıyla sürüyor. Sorunları, kaba kuvvete başvurmadan, iletişimle çözmeye çalışan, tam da bu yüzden büyük bir lider olacağına kimsenin inanmadığı küçük Viking Hıçkıdık, kahramanlığa giden yoldaki soluksuz maceralarından birini daha anlatıyor. Bu beşinci kitapta, patlamak üzere olan bir yanardağı söndürme görevini omuzlayan kahraman, yetişkinlerin hırslarına, düşünmeden aldıkları kararlara ve perde inmiş gözlerine rağmen, aklıyla ve tüm canlılara duyduğu sevgiyle zirveye tırmanıyor. İlk dört kitap Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Nasıl Korsan Olursun, Ejderhaca Nasıl Konuşursun, Ejderha Laneti Nasıl Bozulur’un ardından Hıçkıdık’ın bu beşinci kitabında da, zengin metnin yanı sıra eğlenceli desenler, haritalar ve kahraman albümleri yer alıyor.

Sevgi Yolunda İlişkiler ve Denge / Varoluş Oyunu II
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

Geçmişe baktığımızda, bugün ne kadar çok insanın kendi varoluş gerçekliğine uyandığını görmek mutluluk vericidir. Ancak ayrılık ve çatışma dolu kadim bir insanlık kültüründen gelen acı, korku ve öfke gibi duyguları deneyimlerken, bizler kendimizi ve diğer insanları nasıl koşulsuz biçimde sevebilir ve kalplerimiz içine nasıl girebiliriz? Can Arif, Varoluş Oyunu Serisi’nin bu ikinci kitabında, gerçeğin yolunda her birimizi usta birer varlık haline getirecek olan bilgi ve anlayışları bizimle paylaşırken, ruhsal yolculuğumuz içinde merkezi bir öneme sahip olan dengeleme süreçleri ve ilişkilerle ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlıyor: •Bizler, kalplerimiz içine yaptığımız yolculukta nasıl daha bilinçli varlıklar haline gelebiliriz? Hangi evrensel anlayış ve prensipler bu yolculukta bize yardım edebilir? Bu süreçte bizi bekleyen tuzaklar nelerdir? •Sevgiye ve birliğe giden yolda dengenin ve metafizik yapıdaki günlük ilişkilerimizin önemi nedir? Bizler kendimizle ve diğer insanlarla olan ilişkilerimizde nasıl dengeli ve sevgi dolu hale gelebiliriz? Hangi içsel çalışmalar bu konuda bize yardımcı olabilir? •Enerji merkezleri ve enerji beden nedir? Açık bir kalbe ve koşulsuz sevgiye giden yolda enerji merkezleri neden bu kadar önemlidir? Bizler Yaratan’ın beyaz ışığının özgürce akacağı bu merkezleri nasıl açık ve dengeli hale getirebiliriz? •Dengeleme ve şifa süreçleri içinde rüyaların ve cinsel enerji aktarımının fonksiyonu nedir? Hastalıkları meydana getiren mekanizma nasıl…

İş Sağlığı ve Güvenliği Başarı Rehberi
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

Önsöz’den…Tüm dünyada ve ülkemizde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor, onbinlerce kişi sakat kalıyor ve sürekli iş göremez hale geliyor.Kazaların temel nedenleri araştırıldığı zaman; dikkatsizlik, umursamazlık, eğitimsizlik, yeterli önlemlerin alınmaması, denetim yetersizliği gibi birçok faktörün etkin rol oynadığını görüyoruz.Güvenli ve sağlıklı çalışma alanlarının ancak bilgi ve teknik donanımları yüksek, proaktif düşünce kabiliyeti gelişmiş iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından sağlanacağı bir gerçektir. Hazırladığım bu kitabımda, gerek mevzuatlar gerekse de saha çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgiler ışığında, bilinmesi gereken temel unsurlar göz önüne alınmıştır.

Erkekler
Pdf İndir / Şubat 27, 2017

“…Benim de aşık, seven kadın tiplerim çok. Onun kadınları ihtiraslarını tutkularını müzikle, çılgınca, ateşli bir şekilde gösteriyorlar. Benim kadınlarımsa daha çok susuyorlar. Böyle ayrıntılar olsa da aşkın bütün kadınlardaki etkisinin aynı olduğunu düşünüyorum…” Kadın sevince başka oluyor…”